• Ana Sayfa
  • »
  • BARIŞ, İNSANLARI BİRLEŞTİRİR!

BARIŞ, İNSANLARI BİRLEŞTİRİR!

Tarih boyunca insanların kavgası hep pay kapmak için yapılıyor. İşte bu payın nefsimize hâkim olamamaktan tutun, toprak kapmaya kadar uzandığını söyleyebiliriz.


 

Kendinizden başka kimse size barış getiremez.” Ralph Waldo Emerson

 

Dünya insanların huzur ve refah içerisinde yaşayacakları bir gezegen olarak insanlar için yaratılmış olduğu inancını taşımaktayım. Öyle inanıyorum ki, bütün insanlar bu inancı taşımaktadırlar. Ama ne yazık ki dünyamız açısından bu inancımızın gereklerini yerine getirmedik, getirmiyoruz. İnsanlık adeta dünyanın bütün dinamiklerini tüketmek için çalışmaktadır. Bilindiği gibi savaş demek; insanın “demir ve ateş yığını arasında kalması” demektir. Barış ise umut, refah ve bereket içinde yaşamak demektir.

 

Tarih boyunca insanların kavgası hep pay kapmak için yapılıyor. İşte bu payın nefsimize hâkim olamamaktan tutun, toprak kapmaya kadar uzandığını söyleyebiliriz. Bilindiği gibi savaş kelimesinin zıttı barıştır. Barış kelimesini pek işitmez isek de, hoşumuza gitmese de insanlığın en büyük özlemidir. Savaş ve savaşların getirdiği psikolojik, sosyolojik ve fiziki yıkımlar insanın geleceğe olan güvenini sarsmakta, hatta umudunu karartmaktadır. Bu anlamda dünya her geçen gün elimizden kayıp gitmektedir. İşte bunu bir ülke, bir bölge, bir aşiret veya bir aile için de söyleyebiliriz. Kimsenin kimseyi incitmediği, kimsenin kimseyle savaşmadığı bir yerdir barış iklimi. Barış ikliminin egemen olduğu bütün yerlerde silahlar değil, kalpler muhabbet eder. İnsanlar her daim birbirlerine yardım eder, destek olur. Huzurun ve bereketin olduğu yerde açlık sefalet olmaz, dinimiz de bize barışmayı, küs olmamayı, öldürmemeyi emreder. Bu anlamıyla İslam dininde yılda iki defa dini bayramlar ve haftanın bir gününde yani Cuma gününü insanların birbirleriyle barış içinde yaşamaları için, bir araya gelmelerini zorunlu kılmıştır. Bu günler barışı çağrıştırıyor, onun için Müslümanlar bu günlerde bir araya gelme gereği duyuyorlar. Dünyada görülecek, yaşanılacak, tadılacak, hissedilecek bunca güzellik varken; insanların birbirleriyle olan kavgaları nedendir? Köyümüz, çevremiz yeniden barışla, anlaşmayla bir güzel şenlensin, bereketlensin. Hepimiz sorunlarımızı geçmişte bırakmalı, kötü anılara bir sünger çekmeliyiz. İşte bu durumun farkında olan Aşiti ve Daşi aşireti ileri gelenlerinden (Cemil Çeçen ve Süleyman Çelik) Bu işin artık böyle devam edemeyeceğinin farkına vararak küskünlüğün devamına değil, barış iklimini hâkim kılmak istediler. Taraflar bir araya gelerek anlaşmanın bize yarar getireceğine inandılar. Bundan dolayı, bu 28 yıllık husumetin, bir an önce son bulmasını deklere ettiler. Bu anlaşmazlığı 29 Eylül 2019 tarihinde Mardin Valisi, Mardin Alay Komutanının, ilimizin diğer üst makamlardaki bürokratların yaptıkları olumlu katkı ve sunumlarıyla tarafların bu olumsuz gidişata son vermeleri gerektiğini söylediler. Ayrıca katılımın bölge ileri gelenlerinden tutun, akil insanlarına kadar, bu toplantıya yaklaşık 4- 5 Bin kişi katılım gösterdi. Bu durum bölgeye olumlu bir etki yaptı denebilir.  

 

Barış, insanlığa getirilirse, insanlık için en güzel, en büyük hediye olur. Çünkü barış huzur, refah ve birlik içinde yaşamak demektir. Ralph Waldo Emersonun dediği gibi “Kendinizden başka kimse size barış getiremez.” Tarafların bir araya gelip barış, huzur ve bereket içinde yaşamak istediklerini,  29 Eylül 2019 Pazar günü verdikleri bir yemekle noktaladılar. Her iki tarafa da hayırlı ve uğurlu olmasını diler ve böyle olayların bir daha nüks etmemesini temenni ederim. Ayrıca bölgemizde husumetli ailelerin bu barışı kendilerine örnek yapmaları dileğiyle…     

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 148