Ilısu Barajı enerji üretimine başladı

Ilısu Barajı enerji üretimine başladı
Türkiye'nin en büyük elektrik üretim projelerinden Ilısu Barajı'nın altı türbininden ilkinin hizmete alınması dolayısıyla tören düzenlendi. 22.05.2020 01:28


 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans yöntemiyle katıldığı Ilısu Barajı Enerji Santrali 1. Türbin Devreye Alınma Töreni’nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ilısu Barajı Enerji Santrali 1. Tribün Devreye Alınma Töreni sırasında katılımcıları maske vMardin’in Dargeçit ilçesinde Ilısu Barajı Enerji Santrali 1. Tribün hayata geçti. Yaklaşık 3 saat gecikmeli yapılan törende ilk olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez açıklamalarda bulundu. Daha sonra Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli söz aldı. Son olarak söz alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan video konferans yöntemiyle katıldığı törende hitap etti.

 

Ilısu Barajı ve hidroelektrik santralinin hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Projenin tüm safhalarında emeği geçen başta eski Tarım Orman Bakanımız Veysel Eroğlu beye şahsım milletim adına teşekkür ediyorum. Yine yüklenici firmalara teşekkür ediyorum. 2008'den beri kredisinden inşasına her aşamasında pek çok engellemeyle karşılaştığımız bu eseri kararlılığımız sayesinde ülkemize kazandırdık. Türkiye için Güneydoğu Anadolu bölgemiz için bu tesisten doğrudan faydalanacak şehirlerimiz için bugün bayram günüdür. Başta Ana Muhalefet olmak üzere aşırı uç muhalifler buranın yapımı karşısında merak ediyorum ne diyecekler? Terör örgütünün saldırılarına rağmen bu eseri bitirdik. Yola çıktığımızda birileri birkaç yıl iktidarda kalıp gideceğimizi düşünüyordu. Planlarımızı, programlarımızı, hedeflerimizi çeyrek asırlık, yarım asırlık, 1 asırlık dilimlere göre yaparak, geçmişten beri tüm siyasetçilerin teslim olduğu kısır döngüyü kırdık. Biz Cumhur İttifakı olarak dimdik bu yolda yürüyeceğiz. 17 baraj açılışını daha yapacağız. Ilısu Barajı'ndan esecek barış, kardeşlik, refah ve huzur rüzgârı inanıyorum ki asırlar boyunca bu topraklarda dalga dalga kendini htirecek. Burada toplanan suları yakında inşa edeceğimiz Cizre Barajı'na bırakarak hem 1.1 milyar kilovat saat enerji üretecek, hem de 765 bin dekar araziyi sulayabileceğiz. Bu tesisin ekonomimize yıllık katkısının 2,8 milyar lira olmasını bekliyoruz.”dedi.

 

Türkiye'nin 2002 yılında 97 hidroelektrik santraline sahip olduğunu, buna 584 hidroelektrik santrali daha eklediklerini belirten Erdoğan, "Bu ne demektir biliyor musunuz? Yenilenebilir enerjide Türkiye, dünyada devrim gerçekleştiren ülkelerin başında gelen ülkelerden bir tanesidir." diye konuştu.

 

Türkiye'nin 2002 yılında 228 sulama göletine sahip olduğunu, buna 385 gölet daha eklediklerini aktaran Erdoğan, Türkiye'nin 2002 yılında 84 içme suyu tesisine sahip olduğunu, buna 247 tesis daha ekleyerek ülkeye 4,5 milyar metreküpe yakın sağlıklı içme suyu kazandırdıklarını söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ilısu Barajı Enerji Santrali 1. Tribün Devreye Alınma Töreni sırasında katılımcıları maske ve sosyal mesafe konusunda uyardıktan sonra açılış gerçekleştirildi. (İLKHA)

e sosyal mesafe konusunda uyardı.


Etiketler: Mardin

Diğer YEREL SİYASET haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.