Mardin Uçan Halı Çocuk Festivali Başlıyor

Mardin Uçan Halı Çocuk Festivali Başlıyor
Her Yerde Sanat Derneği & Sirkhane 2019 Uçan Halı Çocuk Festivali düzenleyecek.20.08.2019 17:45


 

Mardin ve ilçelerinde yaşayan yerel ve Suriyeli çocukların terör, uyuşturucu, şiddet gibi her türlü kötü alışkanlıklardan uzak durması ve refah içinde büyümeleri için sanatı bir araç olarak kullandıklarını belirten Her Yerde Sanat Derneği & Sirkhane, Mardin Müzesi işbirliği ile 18-24 Ağustos tarihleri arasında Mardin’in 7 farklı yerinde Uçan Halı Çocuk Festivali gerçekleştirecek.

 

2012 Eylül ayında Mardin’de ve ilçelerinde yaşayan çocuk ve gençlerin üstün yararı için sosyal, kültürel ve sanatsal projeler yürütmek amacıyla kurdukları Her Yerde Sanat Derneği & Sirkhane ile 2012 yılından bu yana komşu iller ve Mardin’in tüm ilçelerinde 300.000’in üzerinde çocuk sosyal sirk etkinlikleriyle tanıştı ve birçok çocuğun hayatında olumlu değişimler gözlemlendiklerini açıklayan dernek yetkilileri, Bu yıl Her Yerde Sanat Derneği'nin ikincisini gerçekleştireceği 2019 Uluslararası Uçan Halı Çocuk Festivali ile ilgili yayınladıkları basın bülteninde festival ile ilgili şu bilgileri paylaştılar;

2019 Uçan Halı Çocuk Festivali, Her Yerde Sanat Derneği (Sirkhane Sosyal Sirk Okulu) ve Mardin Müzesi işbirliği ile 18-24 Ağustos tarihleri arasında Mardin’in 7 farklı yerinde gerçekleştirilecek. 7 gece, 7 yer, 45 sanatçı ve 1001 hikaye.

İranlı Amerikalı besteci Sahba Aminikia'nın küratörlüğünü yaptığı Uçan Halı, müziğin, sirkin ve sanatın savunmasız çocukların hayatlarında gerçekleştirdiği olumlu değişime inanan, dünya standartlarında müzisyenler, sirk sanatçıları, görsel sanatçılar, tasarımcı ve vizyonerlerden oluşan gönüllü bir topluluktur. Bu vesileyle, multidisipliner bir festival olan Uçan Halı, yüksek kalitedeki kültürel etkinlikleri çocuk kalmanın zor olduğu yerlere götürmeyi amaçlar.

Yaz festivali Haziran ayında 100'ün üzerinde atölye çalışmasıyla başladı. Türkiyeli,Suriyeli ve Iraklı savunmasız çocuklar için en büyülü sanatsal deneyimi yaratmak için 12 farklı ülkeden 45 sanatçıyı bir araya getiriyor. Mardin, Midyat, Kızıltepe Bozhöyük, İstasyon, Dara kalıntıları, Derik ve Nusaybin gösterilerin ve konserlerin yapılacağı yerlerdir. Festival, 18 Ağustos saat 19: 30'da Mardin Arkeopark'ta açılacak ve 24 Ağustos saat 18: 00'de Nusaybin Mitanni Kültür Merkezi'nde kapanacak. Geri kalan performanslar ise şöyle: 19 Ağustos'ta 19:30 'da Eski Midyat, 19:30' da Bozhüyük, 19:30 'da İstasyon Sirkhane, 19:30' da Dara Harabeleri, 19:30 'da Derik.

 

Bu yıl sanatçı ve atölye eğitmeni olarak festivalde yer alan uluslararası sanatçılar, Aleksandra Vrebalov (Sırbistan / ABD), Luciano Chessa (İtalya / Amerika), David Rimelis (ABD), Soheila Bajelan (İran), Nima Dehghani (İran / ABD), Sanam Orli (İran), Ben Opie (Avustralya), Elena Akopova (Rusya / ABD), Karam Al-Zouhir (Suriye / Fransa), Hatiye Garip (Türkiye), Jamie Belfour-Paul (İngiltere), Collin Edouard (ABD), Damla Özçelik (Türkiye), Joana Feijó (Portekiz), Bengü Kovar (Türkiye), Samir Timajchi (İran), Kasia Kuğay (ABD / Türkiye), Circo no Ato (Brezilya), Yekta Ziaei ( İran), Farhood Yazdani (İran), Mobin Homayooni (İran), Aslı Kuşakcıoğlu (Türkiye), Vadi Tebyanian (İran), Sanaz Es-haghi (İran), Lincoln Andrews (ABD), Rojan Sanaei (İran), Mohanna Moslemi (İran), Banafsheh Movafaghi (İran), Özgür Mert (Türkiye), Saif Muneer Mahmoud (Irak), Koray Sezer (Türkiye) ve yerel sanatçılar, Abdurahman Oğuz, Yusuf Oğuz, Welat Danış, Mücahit Poyraz, Doğan Geçmez ve Engin Emre Değer.


Etiketler: Mardin

Diğer SOSYAL YAŞAM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.