Kızıltepe'de 100 Bin Çilek Fidesi Toprakla Buluştu

Kızıltepe'de 100 Bin Çilek Fidesi Toprakla Buluştu
Mardin Kızıltepe ilçesinde bir araya gelen 15 Kadın kooperatif kurarak Çilek ektiği 20 bin dönümlük Mezopotamya Çilek bahçelerinin açılışı yapıldı. 01.01.2021 20:57

 

 

Kızıltepe ilçesinde Kaymakamlık, Belediye, GAP idaresi ve Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin işbirliğinde kadını tarım ile buluşturup istihdam yaratma amacıyla alternatif ürün olarak 100 bin fidan Çilek ekimi yapıldı. Açılışı yapılan Mezopotamya Çilek bahçelerinde ekilen ve İlk mahsulun Mayıs ayında toplanacağı Çilek üretimi, alınan verim durumuna göre projeye yön verilecek.

 

Kızıltepe Kaymakamı / Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam’ın eşi Dilek Çam’ın başkanlığında 15 girişimci kadın tarafından kurulan Kızıltepe Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin hazırladığı ve GAP idaresi tarafından çilek üretiminde desteğe hak kazanan Mezopotamya Çilek Bahçeleri projesinin açılışı Covid-19 tedbirleri çerçevesinde gerçekleştirildi.

Açılışa ilçe Kaymakamı / Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam ve Kooperatif başkanı Eşi Dilek Çam, girişimci kadınlar, daire amirleri ve davetliler katıldı. Açılış öncesinde İlçe Müftüsü Masum Taşçı'nın okuduğu duanın ardında çilek bahçelerinin açılışı gerçekleştirildi.

 

Kızıltepe Belediyesi’ne ait 20 dönümlük arazide 100 bin Çilek fidesini toprakla buluşturan girişimci kadınlar, filizlenmeye başlayan fidelerin meyve vermesini dört gözle bekliyor. Ekilen fidelerden Mayıs ayında ürün toplanması bekleniyor. GAP İdaresi ve Kızıltepe Belediyesi'nin finanse ettiği ve Kaymakamlığın desteklediği projenin amacının dezavantajlı kadınların tarım ile tanıştırılması, kooperatife dahil edilerek gelir sahibi olmalarının sağlanması olduğu belirtildi. Çilek fideleri filizlenip meyve vermeye başladığında, kadınlar çilekleri kuracakları pazarda satışa sunacak.

“Ürünleri ne kadar çeşitlendirilsek vatandaşın kazancını o derecede yükseltebiliriz”

Açılış öncesi Mezopotamya Çilek bahçeleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Kızıltepe Kaymakamı / Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam, hedeflerinin alternatif bir ürün elde ederek yeni bir kazanç kapısı açmak olduğunu belirterek şunları söyledi;

Mezopotamya ovası çok önemli bir tarım bölgesi, bizim en önemli ürünümüz buğdaydır. Bundan öncede olduğu gibi bundan sonrada en önemli ürün olmaya devam edecek çünkü Mezopotamya ülkenin tahıl ambarı. Ancak bunun yanında ürünleri ne kadar çeşitlendirilsek vatandaşın kazancını o derecede yükseltebiliriz. Özellikle biz Hem Kaymakamlık, hem Belediye, hem de Sivil Toplum kuruluşları olarak bölgemize ürün çeşitliliğini sağlayabilmenin çalışması içerisindeyiz. Kızıltepe üreten kadınlar kooperatifinin çalışması da bu düşüncenin bir sonucudur.

“20 bin dönümlük bir DEMO bahçe yaptık”

Burada Kooperatif ve Belediye olarak ortaklaşa 20 bin dönümlük bir DEMO bahçe yaptık. Özellikle 2021 yılında bu bahçede yetişen çileğin bölgemize uygunluğunu bizzati yaşayarak göreceğiz. Özellikle yaz sıcağımıza dayanaklı fideler seçtik eğer bu fideler yazı güzelce bir şekilde geçirilse bu Kızıltepe için ayrıca ürün çeşitliği sağlanmış demek. Çünkü biz maliyet analizleri hesapları yaptığımızda şunu gördük, özellikle buğdayın yanında başta çilek olmak üzere diğer ürünleri koyarsak çeşitlendirilsek vatandaşımızın kazancı gerçek anlamda artacak.”

Projeye başlarken bölgede seyahatler düzenleyerek incelemelerde bulunup bilgi aldıklarını da aktaran Kaymakamı / Belediye Başkan Vekili Çam, “Bunun en önemli merkezi olan Batman Sason’a gittik. Sason Bölgede vatandaşında sahiplenmesiyle çilekte çok iyi bir duruma gelmiş durumda. Nüfusu 10 bin olan ilçede 150 bin dönümün üzerinde çilek üretimi yapılmakta ve ilçenin en önemli geçim kaynağı olmuş.

Bizim nihai amacımız hedefimiz de bu ürünün mevsim koşullarımıza uygunluğunu ispat ettikten sonra vatandaşımıza çilek ekme noktasında çeşitli platformlarda ve basın aracılığı ile biz ektik denedik sonuç aldık siz ekerseniz karınız şu olacak diye anlatacağız çağrıda bulunacağız.” Bilgisini paylaştı.

“Buranın amacı kar etmek değil kadınlara istihdam sağlamak öncülük etmektir”

Kızıltepe ilçesinin ulaşım ve lojistik bakımından da avantajlı bir konumda olduğunun önemine de vurgu yapan Kaymakam Çam açıklamasında, “Bölgemiz çok değerli bir bölge ulaşım ve lojistik anlamda, tarımın bilgi ve bilinç noktasında çok önemli avantajları olan bir bölge, bu avantajı vatandaşımızın gelir seviyesini gelir refahını da yükseltecek adımlara vesile kılmak istiyoruz. O Bağlamda ben öncelikle bu kooperatifi kuran kooperatif başkanımız olmak üzere bu 15 tane cesur kadını canı gönülden tebrik ediyorum ayrıca teşekkür ediyorum. İnşallah bu kooperatifimiz bundan sonraki süreçte sadece faaliyet alanı çilek bahçesi olarak değil daha farklı konularda tarımla kadını buluşturan daha farklı projelerle muhakkak yoluna devam edecektir. Buradan kadınlarımızın katkısı şu olacaktır bu kooperatif kar amacı gütmeyen bir kooperatiftir. Bu kooperatif burada yapılan iş ve işlemlere öncülük etmek, buradan kazanmış olduğu parayı burada çalışmış olan kadınlarımıza emekçilerimize dağıtmak isteyen bir kooperatiftir. Bunun özellikle bilinmesi gerekir buranın amacı kar etmek değil kadınlara istihdam sağlamak kadınlara öncülük etmek, ileriye götürebilmek ve bu noktada üstlenmiş olduğu vizyonunu yerine getirmek, emeği geçen herkese teşekkür ederim.” Dedi.

“Dezavantajlı kadınlarımıza gelir sağlamak istiyoruz”

Yaptıkları çalışmalar ve Çilek üretimi ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kızıltepe Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi başkanı Dilek Çam, Mardin’de kooperatif olarak bunun bir ilk üretim denemsi olduğuna dikkat çekerek şu bilgileri paylaştı, “Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olarak bugün Mezopotamya Çilek bahçesini açmış bulunmaktayız.

“Ürettiğimiz Çilekleri çeşitli pazarlara sunmak istiyoruz.”

Biz bir proje geliştirdik, bu projeye destek veren Kızıltepe Belediyesi, Kızıltepe Kaymakamlığı, GAP idaresi ve Kızıltepe üreten kadınlar kooperatifi olmak üzere bir işbirliği içerisine girdik. Mart 2020’de 15 kadınla Kızıltepe Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifini kurduk. Hedefimiz ileriki süreçte bu sayıyı ilk etapta 50 ye çıkarmak. 20 dönümlük bir Çilek bahçemiz var. 100 bin fideyi toprakla buluşturduk. Amacımız dezavantajlı kadınlarımızı kooperatife dahil ederek onlara gelir sağlamak istiyoruz.

Bu güzel toprakları güneşiyle buluşturup inşallah çok verimli Çilekler yetiştireceğiz. Mayıs ayında inşallah ilk çilek mahsulümüzü gerçekleştirip Ürettiğimiz Çilekleri çeşitli pazarlara sunmak istiyoruz.”

 


Etiketler: kızıltepe

Diğer SOSYAL YAŞAM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.