Demirkaya: Bayramlar Milletin Hatıralarını Canlandırır

Demirkaya: Bayramlar Milletin Hatıralarını Canlandırır
AK Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya, yazılı bir basın açıklaması yaparak halkın Kurban Bayramını kutladı.10.08.2019 12:49


Manevi atmosferiyle, sahip olduğumuz değerleri ve kardeşliğimizi güçlendiren bir Kurban Bayramına daha milletçe huzur içerisinde erişmenin mutluluk ve heyecanı yaşadığını belirten Demirkaya,  Yüce Rabbin kendisi için kesilecek kurbanların makbul olması temennisinde bulundu.

Mesajında “Bilindiği gibi bayram, sevinç ve neşe günü demektir. Öteden beri her milletin birçok millî günleri, târihî hâtıralarını canlandıran bayramları bulunmaktadır Kurban Bayramı da;  İbrahim Peygamberin aziz bir hâtırası olarak gönüllerimizi Allah için fedakârlık duygusunun tefekküründe derinleştirmektedir. Zira bizleri yoktan var edip sayısız nimetleriyle donatan Cenâb-ı Hakk’a muhabbet, hiçbir fedakârlıktan kaçınmamayı gerektirir. Unutmamak gerekir ki Allah’ın mülkünde yaşayan kulun, Allah’ın emaneti olan malından, canından, velhâsıl bütün imkânlarından Allah için fedakârlıkta bulunması, Allah’a bir ikram değil, Allah’ın ona bir ikramıdır.” Görüşlerine yer veren Vekil Demirkaya, “Fedakârlık ve merhamet taliminin yapıldığı bir mevsim olan kurban bayramı, gönül deryamızda Hz. İbrahim aleyhisselâm’ın Hakk’a teslimiyet hissiyatını dalgalandıran bir rahmet esintisidir. Bu esinti, biz müminleri derin bir gönül muhasebesine götürmelidir. Emanetçi hükmünde bulunduğumuzu hiçbir zaman hatırımızdan çıkarmamalıyız.” Diye konuştu.

‘Sorumluluk, Hak ve Adaletten Ayrılmamayı Gerektirir’

Kurban Bayramı günlerinde insanların Cenab_ı Allah’a daha fazla yakınlaştığını açıklayan Vekil Demirkaya, “Bu yakınlığı, anne ve babalarımızı ihmal etmeden, konu komşuyu gözeterek, ahde vefayı unutmadan, sorumluluk sahibi olduğumuz insanlara karşı hak ve adaletten ayrılmadan yerine getirmeliyiz. Müslüman olarak Allah’a olduğu kadar insanlığa hatta tüm mevcudata ve nebatata karşı da büyük sorumluluklarımızın olduğunu unutmamalıyız. İşte Kurban Bayramı da, bu sorumluluklarımızı hatırlama ve aynı zamanda da yerine getirme günleridir.” İfadelerini kullandı.

Bayramların kucaklaşma, kavuşma, anlaşma ve paylaşma gibi duyguları güçlendirdiğini vurgulayan Vekil Demirkaya “Paylaşmanın, gönül almanın ve yardımlaşmanın en üst seviyeye çıktığı bu günler, dargınlıkların bitirilmesi, kırgınlıkların giderilmesi, küslük ve kavgaların sonlandırılması, hoşgörülü, anlayışlı olmayı ve bağışlamayı gerektiren ulvi zaman dilimleridir.Yakın coğrafyamızda kan akarken, zulüm kol gezerken, yoksulluk en ağır şekilde hükmünü sürerken; Kurban Bayramının gönülleri yumuşatması, insanlığa vicdanı ve merhameti hatırlatması en büyük arzumuzdur.” Dedi.

Demirkaya “Bu duygu ve düşüncelerle, vatanın selameti için canını vermiş şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Tüm vatandaşlarımızın ve İslam âleminin ve özellikle Mardinli hemşehrilerimin Kurban Bayramı´nı tebrik ediyor, Hac farizası için kutsal topraklarda bulunan tüm kardeşlerimizin ibadetlerinin Cenab-ı Allah nezdinde kabul ve makbul olmasını temenni ediyorum.” Şeklinde konuştu.


Etiketler: cengiz demirkaya

Diğer SOSYAL YAŞAM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.