21 İlde Maskesiz Çıkmak Yasak

21 İlde Maskesiz Çıkmak Yasak
Corona virüs Covid-19 salgını nedeniyle uygulanan tedbirler kapsamında bazı illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması ile seyahat kısıtlamasının kalkmasının ardından 21 ilde maskesiz sokağa çıkılmasına yasak getirildi. 16.05.2020 03:25


 


65 üstü ve 20 altı yaş gruplarının sokağa çıkma kısıtlaması devam ederken, "Kontrollü Sosyal Hayat" sloganıyla salgının yayılmasını önlemeye yönelik sosyal mesafe ve maske tedbirleri ile vatandaşın kurallara uyması hedeflenirken her geçen gün maskesiz sokağa çıkma yasağının ilan edildiği il sayısı artmaya başladı. Dün 3 ilde başlayan sokağa maskesiz çıkılmasını yasaklayan uygulama bugün toplam 19 ilde uygulanmaya başlandı.

 

"Kontrollü Sosyal Hayat" kapsamında pazar yerleri, marketler, AVM'ler, toplu ulaşım araçları, taksiler, kuaförler ve berberlerde zorunlu olan maske kullanımı, 21 ilin hıfzıssıhha kurulları tarafından sokağa çıkıldığında da mecburi tutulmaya başlandı.

 

İl hıfzıssıhha kurulları tarafından maskesiz dışarı çıkılmasının yasaklandığı iller şunlar; Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Burdur, Denizli, Düzce, Kahramanmaraş, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Konya, Muğla, Sakarya, Siirt, Rize, Tunceli, Kırıkkale ve Uşak. Bazı illerde ise insan yoğunluğunun oluştuğu bazı cadde ve çarşılara maskesiz girilmesi yasaklandığı belirlendi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta başında yaptığı açıklamada, yeni tip corona virüs Covid-19 ile mücadelede kapsamında "Maskesiz olarak asla evin dışına adım atmayacağız." Diyerek sokakta, markette, iş yerinde, her yerde fiziki mesafenin mutlaka korunması gerektiğine dikkat çekmişti.

 


Etiketler: Mardin

Diğer SOSYAL YAŞAM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.