Kızıltepe’de kadınlar ilk kez açılan rölyef kursu ile para kazanıyor.

Kızıltepe’de kadınlar ilk kez açılan rölyef kursu ile para kazanıyor.
Meslek sahibi olmayı hedefleyen Ev hanımları ve sanat meraklıları açılan kursta çeşitli görsellerin işlendiği üç boyutlu kağıt rölyef çalışmalarıyla hem sanat öğreniyor hem para kazanıyorlar.10.08.2019 13:57


 

Kızıltepe İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde ev kadınlarına yönelik 3 boyutlu rölyef kursu veriliyor. İlçede ilk defa açılan kurs sayesinde kadınlar hem meslek sahibi olacak hem para kazanacak. Ev kadınları çalışmalarında daha çok Osmanlı eserlerini, İslami motif ve ayetler, Mardin’in tarihi mekânlarını ve doğa motiflerini işliyor. Kabartma ve çökertme sanatı olarak da bilinen 3 boyutlu rölyef kursuna katılan kadınlar kursun tamamlanmasıyla birlikte Halk eğitim merkezi salonunda ürünlerini sergiledi.

“Kadın Kursiyerlerin rölyef tutkusu sanata dönüşüyor”

Usta Öğretici Yeşim Gülhan’ın girişimleri ile açılan ve 2 ay süren rölyef kursuna ilk etapta 12 kadın katılırken yeni açılacak kursa rağbet olması bekleniyor. Kretuar bıçağını kullanarak 3 boyutlu kağıttan rölyef tablo yapmasını öğrenen Ev kadınlarının ağırlıkta olduğu kadın kursiyerler kısa bir sürede birbirinden güzel eserler ortaya çıkararak becerilerini ortaya koydu.

Kızıltepe’de ilk defa kendi açtıkları kursa ilk etapta 12 kursiyerin katıldığını söyleyen Kızıltepe İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Abdulkadir Gümüş, Hocamız kurs açmak için geldiğinde bizimde ilgimizi çekti ve bu kursun açılmasına karar verdik. kursun ilerleyen dönemlerinde kursa ilginin arttığını ve önümüzdeki süreçte yeni kurslar açacaklarını belirterek, “Rölyef çalışmasını Kızıltepe de ilk defa açtık. Kursiyerlerimiz bu çalışmayı çok sevdi. Hocamız eserlerini bize gösterdi, bu eserler bizim de çok hoşumuza gitti. Kurs sonunda da bu güzel tablolar ortaya çıktı.” dedi.

“Kadınlar hem sanat öğreniyor hem para kazanıyor”

Kursa katılan kursiyerlerin daha kurs tamamlanmadan yaptıkları çalışmaları satmaya başladıklarını ve bundan para kazanmaya başladıklarını aktaran Kurs öğretmeni Usta Öğretici Yeşim Gülhan, “ 3 boyutlu rölyef, kabartılarak ya da çökertilerek yapılan bir sanattır. Çalışmalarımızda genelde kartpostallardan, tarihi motiflerden, isterseniz özel resimleri boyutlandırarak şekil veriyoruz. Bir tabloyu içeriğine göre bir hafta ile bir aylık bir zaman içinde tamamlayabiliyoruz. İlk kurs olması nedeniyle 12 kursiyer ile başladık. Kursiyerlerimiz genelde yaptıkları eserlerini satıyor. İnşallah evde oturan kadınlarımıza ekonomik anlamda destek olacak bu kurslarımızı sürdürerek yardımcı olmaya devam edeceğiz.” Şeklinde açıklamada bulundu.

Kursiyerlerden Ceylan Gazal Kaymaz ise katıldığı kurs ile ilgili olarak, “Halk eğitim merkezimizde ilk defa böyle bir kurs açılınca bende yenilikleri takip eden ve seven biri olarak geri kalmak istemedim ve bu kursa yazıldım. Gerçekten çok güzel bir teknik, insanın içinde geliyorsa başaramayacağı bir şey yoktur diye düşünüyorum. Hocamız bu konuda bize çok destek verip teşvik etti öğrenmemiz için çok çaba sarf etti Mardin de bir ilk olması nedeniyle ilgi gören bir çalışma oldu. Yaptığımız tabloları yoğun ilgi oldu.” Şeklinde konuştu.


Etiketler: kızıltepe halk eğitim

Diğer KÜLTÜR-SANAT haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.