Kudüs Sempozyumunda Vali ve Vekilden öğrencilere Kudüs Jesti

Kudüs Sempozyumunda Vali ve Vekilden öğrencilere Kudüs Jesti
Mardin Valiliği, Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Mardin Artuklu Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen “Uluslararası Kudüs ve Mescid-i Aksa Sempozyumu”na Vali Mustafa Yaman’ın 8, Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı'nın da 10 olmak üzere toplam 18 öğrenciyi kurayla Kudüs'e gönderme jesti damgasını vurdu.08.10.2017 00:37
tatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sempozyuma Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman’ın yanı sıra Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mescid-i Aksa Hatibi İkrime Sabri, Kudüs Parlamenterler Kurumu Başkanı El Bachir Jarallah, Nevşehir Hacı Bektaşi Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Marmara Üniversitesi’nden Prof Dr. Ömer Faruk Harman, Medeniyetler İttifakı Koordinatörü Prof. Dr bekir Karlıağa, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 

Önem veriyoruz
Sempozyumda bir konuşma yapan Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman Kudüs’ün önemine dikkat çekti. Kudüs’e önemle bakılması gerektiğini dile getiren Yaman, “Yüzlerce yıl barışın ve kardeşliğin harmanlandığı, Müslümanların ilk kıblesi, tüm insanlığın ortak değeri, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in(SAV) Miraca yükseldiği, mukaddes Mescid-i Aksa’ya ev sahipliği yapan kadim şehir Kudüs’ün bütün yönleriyle Kudüs’e bensetilen Mardin’de konuşmaktan dolayı mutluyuz. İnsanlığın vicdanını ve insanlığın tarih boyu süren serüvenini derinlemesine anlamak için insanlık tarihinin özeti olan Kudüs’e kulak vermek yeterlidir. Kudüs Hz Adem’den bu yana gelen tevhidin temsilcisi ve peygamberlerin mirasıdır. Kudüs sadece siyasi bir mesele olarak algılanmamalıdır. Onun korunması ve haklarının adalet içinde yerine getirilmemesi siyasi bir alan olmaktan çok, insanlığın tarihi serüvenine karşı bir vazifedir. Bu vesileyle bu anlamlı etkinliğin gerçekleşmesine vesile olan herkese teşekkür ederiz” dedi. 
Yaman, sempozyumun, Kudüs'e benzetilen Mardin'de düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Kudüs'ün insanlık tarihi kadar eski olduğunu kaydeden Yaman, "İnsanlığın tarih boyunca süren serüvenini anlamak için insanlık tarihi Kudüs'e kulak vermek yeterlidir. Kudüs, Hazreti Adem'den bu yana gelen tevhidin temsilcisi, peygamberlerin mirasıdır. Kudüs, sadece siyasi bir mesele olarak algılanmamalıdır. Korunması, haklarının yerine getirilmesi siyasi meseleden çok insani bir meseledir." değerlendirmesinde bulundu.
Belediye olarak 8 Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı'nın da desteği ile 10 olmak üzere 18 öğrenciyi Kudüs gezisine göndereceklerini belirten Yaman, "Bölgedeki belediyeler, bu milletin inancına, İslam'a aykırı olmayan, örf ve adetlerine göre çalışmalar yapacak. Buna söz verdik ve yapmaya devam ediyoruz. Bu çalışmalar vatandaşlarımızın destekleriyle devam edecek." diye konuştu.

"Ümmetin yeniden diriliş yeri Kudüs"
Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de ümmetin yeniden diriliş yerinin Kudüs olduğunu söyledi.
"Kudüs bize diyor ki, ey Müslümanlar, vahdet olmadan sizin yolunuz bana düşmez. Siz birleşmeden, birlik içinde olmadan özgürlüğüme şahit olamazsınız." ifadelerini kullanan Görmez, şunları kaydetti:
"Biz Selahaddin Eyyübi'den bahsediyoruz. Ama Selahaddin Eyyübi tek başına oraya gitmedi. Yanında Nureddin Zengi vardı. Nureddin Zengi ile Selahaddin Eyyübi'nin birlikteliğidir Kudüs'un kapılarını bize açan. Anadolu'nun kapılarını bize açan yine vahdetimizdir.
Bu coğrafyada, Arap, Kürt, Türk ve başka hangi dili konuşursa konuşsun, hangi ırktan olursa olsun, hangi rengi taşırsa taşısın, tevhide iman etmiş müminler vahdet içinde olmadıkça Kudüs'ün kapıları bize açılmaz. Hazreti Muhammed'in mensubiyetine girdiğimizde ümmet o zaman aziz olur ve Kudüs de özgürlüğüne kavuşur."

Kudüs'ün unutulmaması, sürekli ziyaret edilmesi gerektiğini belirten Görmez, "Çocuklarınıza Kudüs bilincini aşılamak için gidin ve ziyaret edin. Kudüs ve Mescid-i Aksa bizi bekliyor. Orayı ziyaret edemezseniz aydınlatacak bir ışık gönderin. Zulmün oluşturduğu karanlığı ortadan kaldıracak bir ışık sahibi olun." dedi.

Sahiplenmeliyiz
Kudüs’ün herkesin sahiplenmesi gereken bir konu olduğunu ileten Görmez, “Dillerin ve dinlerin bir arada yaşadığı ve taşların konuştuğu Mardin’de Kudüs’ü konuşmak çok güzel bir şey. Artuklu’nun şehrinde Kudüs’ü konuşmaktan dolayı çok heyecan duyuyorum. İman eden her müminin kalbinin bir köşesinde Kudüs bilinci diye bir bilinç olmalı. Bizler yeni neslimize de bu bilinci yaymalıyız” ifadesini kullandı. 

Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh İkrime Sabri de Selahaddin Eyyübi ile Sultan 2. Abdülhamid'in tarihte Kudüs için yaptıklarını anımsattı. Sabri, liderlerin, hükümetlerin ve siyasilerin tarihte Kudüs için gerçekleştirilen mücadeleyi yeniden vermesi gerektiğini, bugünlerde buna çok ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Allah'ın mübarek kıldığı Filistin, Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın yeryüzünde yaşayan tüm Müslümanların davası olduğunu dile getiren Sabri, "Ümmet bu dava üzerine birleşirse ancak o zaman Kudüs ve Mescid-i Aksa özgür olur." dedi.

Herkes bilinç sahibi olmalı
AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı ise, ”Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’In çağrısı ile milletvekilleri arkaşlarımızle birlikte Kudüs’e gittik. Ziyaretimizde Kudüs’ün değerini bir kez daha anladık. Kudüs bilincini çoluğumuza çocuğumuza yaşatmak için çağrılar yapmaya devam edeceğiz. Gidebilen arkadaşlarımızın yanında gidemeyen arkadaşlarımızın da burada Kudüs ile ilgili ‘Ne yapabiliriz’ konusunu her yerde konuşmaları gerekmektedir” diye konuştu. 

İşgal devam ediyor
Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof Dr Ahmet Ağırakça da yaptığı konuşmada, ”Birleşmiş Milletler Örgütü’nün onlarca kararını kulak ardı ederek insafsızca zulmüne devam eden bir Yahudi işgali söz konusudur. Bugün oluşan İslami hareket ve bilinç genel halk kitlesinde önemli bir şekilde Filistin’i dava edinme hassasiyeti oluşturdu. Bizler bu bilincin artması için çalışacağız” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından Kudüs'e gönderilecek 18 üniversite öğrencisinin tespit edilmesi amacıyla kura çekildi.
Daha sonra, Ulu Cami'ye geçilerek Sabri'nin imamlığında cuma namazı kılındı.
Etiketler: artukluüniversitesi - ahmetağırakça

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.