Kızıltepe’de 1 Eylül Yürüyüşü Düzenlendi

Kızıltepe’de 1 Eylül Yürüyüşü Düzenlendi
Mardin Kızıltepe ilçesinde 1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında yürüyüş ve ardından basın açıklaması düzenlendi. 02.09.2019 13:09


 Kızıltepe ilçesinde 1 Eylül Dünya Barış günü nedeniyle yürüyüş ve Basın açıklaması kutlama etkinliği düzenlendi. Barış ve görevden alınan belediye başkanlarının görevlerine iade edilmesi çağrısında bulunuldu.

 

1 Eylül Dünya Barış Günü kutlamaları kapsamında Kızıltepe'de KESK, DİSK, TMMOB, Mardin Tabip Odası ve HDP öncülüğünde yürüyüş ve basın açıklaması etkinliği gerçekleştirildi. Kızıltepe Öğretmenevinin önünden taşınan dövizlerle gerçekleştirilen ve atılan sloganlar ile başlayan yürüyüş Cumhuriyet (Özgürlük) Meydanında tamamlandı. Yürüyüşe HDP Mardin Milletvekilleri Pero Dündar ile Ebru Günay, Batman Milletvekili Rüştü Tiryaki, Şanlıurfa Milletvekilleri Ayşe Sürücü ile Nusrettin Maçin,görevden uzaklaştırılan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Kızıltepe Belediye Başkanı Nilüfer Elik Yılmaz, KESK, DİSK, TMMOB, Mardin Tabip Odası temsilci ile üyeleri, HDP ile BDP ilçe başkan ve yöneticileriyle partililer ve vatandaşlar katıldı.

“Tehditlere boyun eğseydik 46 yıl bu siyaseti sürdürmezdik”        

Yürüyüşün ardından meydandaki katılımcı ve topluluğa karşı bir konuşan  yapan Ahmet Türk, çatışma ve savaşların geçmişte ve günümüzde yoğun tahribatlar yaratması nedeniyle bir daha savaş ve çatışmalar olmasın diye 1 Eylül'ün Dünya Barış Günü olarak ilan edildiğini ancak Emperyalistlerin ırkçı, milliyetçi, faşist anlayışların halkların kaderi ile oynamayı sürdürdüklerini belirten Türk, “Bugün bir bütün olarak halklar olarak biz bunun acısını çekiyoruz. Kürt halkının, demokratik muhalefetin sesini kısmak için bir kısım iftiralarla, yalanlarla siyasi kararlarla bu halkın iradesini yok etmeye çalışıyorlar, bu halkın iradesini gasp ediyorlar. Bugün kalkıyorlar olmayan paranın başka yerlere aktarıldığını söylüyorlar. Sizler de biliyorsunuz ki; belediye başkanlığına geldiğimizde işçilerin, memurların maaşları bile ödenmemişti. Bomboş bir kasa ile devrettiler. Bugün bize iftira atıyorlar” ifadelerini kullanan Türk konuşmasında kayyım atanması sürecine değinerek, Belediyede kayyım dönemindeki usulsüz harcamaları dile getirdikleri için kendilerine dönük kirli bir politika yürütüldüğünü iddia ederek şöyle devam etti, “ Biz daha göreve başlamadan Valilik 1 Nisan’da hakkımızda içişleri bakanlığına yazı yazmış ben 14 Nisan da göreve başladım. Ama biz halkımıza söz verdik. Her şeyi halkımızla paylaşacağız, bütün bu yolsuzlukları halkımızla paylaşacağız dedik ve onu yaptık. Bugün bütün Türkiye, bütün dünya Mardin Belediyesi’nde, Van Belediyesi’nde, Diyarbakır Belediyesi’nde kayyumların ne yaptığını, nasıl davrandığını çok iyi biliyorlar. Bu sefer tehditler başladı. Eğer biz tehditlere boyun eğseydik 46 yıl bu siyaseti sürdürmezdik. Tehditlere boyun eğseydik bugün farklı yerlerde ve mekanlarda olurduk” şeklinde konuştu.

" Biz bu ülkede demokratik Cumhuriyeti istiyoruz”

Demokrasi, adalet, eşitlik ve hukuk mücadelesi verdiklerini söyleyen Türk, “Bizim mücadelemiz kimseye karşı değil. Bizim mücadelemiz Türkiye halklarına karşı değil. Çünkü birinci gün de bunu söyledik, biz bu ülkede halkların kardeşliğini istiyoruz. Biz bu ülkede demokratik Cumhuriyeti istiyoruz. Bu ülkede halkların ortak değerler etrafında buluştuğu, ortak bir gelecek, ortak bir demokrasi olduğu zaman bizim için en büyük mutluluktur. Ama yürütülen siyaset, Kürtleri tehdit olarak gören siyaset, Kürtleri sindirmeye ve Kürtleri susturmaya yönelik siyasete karşı her zaman sesimiz yüksek çıkacaktır. Bunu böyle bilsinler. Bugün Ortadoğu’ya baktığımızda biz insanların ortak demokratik değerlerde buluşması için hep çağrı yaptık. Ancak emperyalist güçler, ırkçı ve milliyetçi anlayışlar ancak halkları birbirine kırdırarak ayakta kalmayı başarıyorlar. Bugün bu güçler, Kürdü, emekçiyi, muhalefeti, sosyalisti hain göstererek, o milliyetçi, ırkçı kesimi kendi tekellerinde tutup, kontrol etmeye çalışıyorlar. Çünkü dayanacakları hiçbir şey kalmadı. Ancak milliyetçilikle, ırkçılıkla birilerini düşman göstererek, iktidarını sürdürme çabası içindedirler. Oysa ki bu anlayış yanlış ve halklarımıza, insanlarımıza zarar veriyor” dedi.

" Demokrasi ve Adalet mücadelesi kutsaldır.”

Yanlış politikaların halkları karşı karşıya getirmeye çalıştığını ve buna izin vermeyeceklerini ifade eden Türk, “Biz biliyoruz ki; Ortadoğu’da ancak demokratik bir sistem halkların ortak değerler etrafında buluşması ile bütün bu sıkıntıları aşabiliriz. Bu kirli savaştan kurtulabiliriz. Çatışmalı ortamlardan kurtulabiliriz. Yeniden demokratik değerler etrafında tüm halkımızı insanlarımızı bütünleştirebiliriz. Demokrasi mücadelesi kutsaldır. Adalet mücadelesi kutsaldır. Bugün baskı ortamında olduğumuz için insanlarımız tepkilerini gösterecek bir ortamdan uzak. Ama şuradan sesleniyorum. Ey halkımız, ey vicdan sahibi insanlar, ey demokrat insanlar; gelin düşüncelerinizi burada açıkça ifade edin. Korkmayın çekinmeyin” diye seslendi.

Ahmet Türk’ün konuşmasının ardından 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle düzenlenen etkinlik ile ilgili KESK Şubeler Platformu adına okunan basın açıklamasından sonra HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki de, Mardin, Diyarbakır ve Van Büyükşehir belediye başkanlıklarına kayyım atanma sürecini anlattı.

 

1 Eylül Dünya barış günü nedeniyle düzenlenen ve Polis’in yoğun güvenlik tedbirleri aldığı yürüyüş ve basın açıklaması yapılan konuşmaların ardında sona erdi.


Etiketler: kızıltepe

Diğer İÇ SİYASET haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.