Kadın Merkezlerinin el emeği göz nuru ürünleri sergilendi

Kadın Merkezlerinin el emeği göz nuru ürünleri sergilendi
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde kadın merkezleri kursiyerlerinin ürettiği el emeği göz nuru ürünler için ortak sergi açıldı.08.10.2017 00:13


Mardin’in Kızıltepe ilçesinde kadın merkezleri kursiyerlerinin ürettiği el emeği göz nuru ürünler için ortak sergi açıldı.

Kızıltepe Belediyesi Hanımeli Kadın Merkezi, Kaymakamlığa bağlı Aile Destek Merkezi (ADEM) ve GAP idaresine ait Çok Amaçlı Toplum merkezindeki (ÇATOM) 30 kursta kadınların ürettikleri el emeği göz nuru ürünler MOVA Park alışveriş merkezinde sergilendi.

Düzenlenen Sergiye; Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Ahmet Odabaş ile eşi Ayşe Odabaş, AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, AK Parti ilçe Başkanı Faruk Kılıç, AK Parti ilçe Kadın kolları başkanı Emine Kılıç, Kamu Kurum müdürleri, STK ve Oda başkanları ile vatandaşlar katıldı. Konuklar AVM girişinde Folklor ekibi tarafından icra edilen oyunlar ile karşılandı

Düzenlenen sergiyle açıklamalarda bulunan AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Kadın kursiyerlerin kumaşlardan ürettiği ürünlerin paha biçilmez olduğunu belirten Milletvekili Bölünmez Çankırı, "Benim üzerinde çalıştığım bir konu var. 10 ilçemizde kaymakamlarımız, kayyumlarımızın yardımıyla kadınlarımıza kadın kooperatifi kuracağız. Bu kooperatifler 7 kişi veya daha fazlası ile kurulacak. Bu kooperatiflerde Kızıltepe'nin meşhur olduğu mercimeğini paketleyip kadınlarımızı nihai tüketiciyle ben buluşturacağım. Ömerli’de üzümümüz meşhur orada pekmez olabilir, Midyat’ta telkâri işçiliği olabilir bütün bölgeyi coğrafi olarak inceleyerek ne yapabiliriz? Farklı büyük marketlerde satılması için ben aracı olacağım. Kooperatifler Kadınlarımıza istihdam sağlayacak. Önümüzdeki haftalarda bu çalışmalar başlayacak. Bunları kadınlarımızın bütün Türkiye’ye tanıtması için inşallah bende öncülük edeceğim. Bizim Güneydoğudaki kadınlarımız her zaman baş tacıdır." ifadelerini kullandı. 

Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Odabaş’da kadınları kurslara davet ederek şunları söyledi; "Bugün belediyemizin Hanımeli Kadın Merkezi, Kaymakamlığımıza ait Aile Destek Merkezi ve GAP idaresine ait Çok Amaçlı Toplum Merkezi ile beraber bunların hepsi birer kadın merkezi. Sene başı sergisi yaptık. Normalde sene sonu sergisi yapılır ama biz bu sene kadın kursiyerlerimizin ve yaz aylarında açılan birkaç kursta meydana getirdikleri güzel ürünlerini el emeklerini göz nurlarını burada sergiledik. Geçtiğimiz sene içerisinde 3 bin kadınlarımız bu kurslardan mezun oldu. Amacımız bu kurslardaki öğrenci sayısını çok daha fazla artırmak. İnşallah sadece Hanemeli Kadın Merkezi olarak bu sene içerisinde 10 bin den fazla kadımıza ulaşmak istiyoruz. Bu kurslara katılan bütün kadın kursiyerlerimize çok teşekkür ediyorum ve hepsini hem belediyemizin hem kaymakamlığımızın hem de ÇATOM’un açtığı kurslara davet ediyorum. Kadın merkezlerinin kapatılıyor İddiasının aksine kadın merkezlerimizi daha çok destek verip daha aktif duruma gelmeleri ve daha çok kadınımızın buralardan faydalanması için çaba sarf ediyoruz."

Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Ahmet Odabaş, AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı ve beraberindekiler sergiyi gezerek ürünleri tek tek incelediler. Sergi alanında da vatandaşlara aşure dağıtan Kaymakam-Belediye Başkan vekili Ahmet Odabaş ve beraberindekiler Telkari, heykeltıraş ve ebru çalışmalarını yerinde izleyerek kurs eğitmenlerinden ve Kadın merkezlerinin yetkililerinden bilgi aldırlar. Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Odabaş Ebru çalışmasına katılarak bir ebru tablosu meydana getirdi. Daha sonra Resim sergisini gezen heyet çalışmaları dikkatle inceledi.

 

Kızıltepe Belediyesi Hanımeli Kadın Merkezi sorumlusu Seher Aydın, Kızıltepe Kaymakamlığı Aile Destek Merkezi (ADEM) sorumlusu Aslı Çiçek ve GAP Çok Amaçlı Toplum merkezi (ÇATOM) sorumlusu Bahar Yıldız, Kızıltepelileri Karma sergilerine davet ederek, Pazar akşamına kadar açık kalacak sergiden isteyen vatandaşların bu ürünlerden satın alıp sipariş verebileceklerini söylediler.

 

 


Etiketler: kızıltepe

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.