Günay, TBMM Başkanlığı’na Çocuk ölümleriyle ilgili araştırma önergesi verdi.

Günay, TBMM Başkanlığı’na Çocuk ölümleriyle ilgili araştırma önergesi verdi.
rnHaziran ayında Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’in 2018 yılı ölüm istatistikleri verilerine göre Türkiye’de bebek ölüm sayısı, 2017 yılında 12 bin 118 iken 2018 yılında 11 bin 629’a gerilerken. 2018 yılında bebek ölüm hızının en yüksek olduğu ikinci il binde 14,9 ile Mardin oldu.rnrn 29.07.2019 21:10


HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, açıklanan 2018 TÜİK verilerine göre Mardin ilinin bebek ölüm hızının en yüksek olduğu ikinci il olması nedeniyle TBMM başkanlığına, Türkiye’de bebek ölümlerinin nedenlerinin araştırılması, mevcut sağlık sistemindeki eksikler ve yanlışların giderilerek bebek ölümlerinin önüne geçilmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci İçtüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını istedi.

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay verdiği TBMM’ye verdiği araştırma önergesinde şu talepler yer aldı;

Geçtiğimiz Haziran ayında Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yılı ölüm istatistiklerini açıklamıştır. TÜİK verilerine göre Türkiye’de bebek ölüm sayısı, 2017 yılında 12 bin 118 iken 2018 yılında 11 bin 629 olmuştur. Bin canlı doğum başına düşen bebek ölüm sayısını ifade eden bebek ölüm hızı, 2017 yılında binde 9,4 iken 2018 yılında binde 9,3 olmuştur. Diğer bir ifade ile 2018 yılında bin canlı doğum başına 9,3 bebek ölümü düşmüştür. Bebek ölüm hızı illere göre incelendiğinde, 2018 yılında bebek ölüm hızının en yüksek olduğu ikinci il binde 14,9 ile Mardin olmuştur.

Bebek ölüm hızı o yıl içinde her bin canlı doğan bebekten kaçının bir yaşına gelemeden öldüğünü göstermekte ve hem refah düzeyinden hem de sağlık hizmetlerinin organizasyonundan etkilenmekte, ekonomik kalkınma düzeyi ve bunun sağlığa yansımasını göstermektedir. Bebek ölüm hızı bir ülkenin genel gelişmişlik durumunu ve toplum sağlığı düzeyini ifade etmektedir. Bebek ölüm hızı toplumların sağlık düzeyini gösteren en önemli ölçüttür.

Uzmanlara göre doğum sayısı arttıkça bebek ölüm hızları da artmaktadır. Doğum aralıkları 2 yıldan daha kısa olan bebeklerde ölüm riski daha yüksektir. Erken yaşta evlilikler sonrası oluşan gebelikler de bebek ölüm riskini arttırmaktadır. Ayrıca hastanelerde anne ve yenidoğan bakımı konusunda uzman olan, yeterli sayıda doktorun, hemşirenin ve ebenin bulunmaması, hastanelerde ilgili polikliniklerin sayılarının yetersiz olması, sağlıkta performans sisteminden kaynaklı doktorların hastalarıyla yeterince ilgilenememesi, sağlık kuruluşlarının temiz ve işlevsel olmaması, anne ve bebeklerin hayat kurtarıcı ilaçlara ve gereken ekipmana erişememesi, annelerin kaliteli sağlık hizmetleri talep etme ve alma konusunda bilinçlendirilmemesi bebek ölüm hızını arttıran etmenler arasındadır.

Sağlık sistemini özelleştiren, hastayı özel hastanelere yönlendiren, devlet hastanelerinin işletmelere dönüştürülmesinin önünü açan şehir hastaneleri gibi uygulamalar, bebek ölüm hızını arttırmaktadır. Bebek ölüm hızını düşürmek için toplumcu sağlık sisteminin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Her hamile kadının ve bebek doğduktan sonra bebeğin tüm temel ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmalı, hamilelik sürecinde birçok risk için taramalar yapılmalıdır. Ebeveynlere eğitimler verilmelidir. Bebek ölüm hızının azaltılması için bebek ölümlerinin izlenmesinin yanı sıra ölüm nedenlerinin de doğru olarak belirlenmesi ve bunlara yönelik koruyucu ve önleyici önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu amaçla ölüm sürecine etki eden toplumsal, ailevi, maternal, tıbbi ve sağlık sistemine ait faktörlerin ayrıntılı olarak incelenmesi gerekmektedir.

Bebek ölüm hızının en yüksek olduğu ikinci il olan Mardin’de ve tüm Türkiye genelinde bebek ölümlerinin sebeplerinin araştırılması, mevcut sağlık sistemindeki eksikler ve yanlışların giderilerek bebek ölümlerinin önüne geçilmesi amacıyla bir araştırma komisyonu kurulması elzemdir.


Etiketler: hdp

Diğer İÇ SİYASET haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.