Dündar'dan Mardin Gündemi Değerlendirmesi

Dündar'dan Mardin Gündemi Değerlendirmesi
Mardin’de görev yapan basın mensuplarıyla bir araya gelen AK Parti Mardin İl Başkanı Mehmet Ali Dündar, Mardin’in yerel gündemi ve yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunup gazetecilerin sorularını cevapladı.12.10.2017 13:41


Ak Parti Mardin il teşkilatı Medya Tanıtım Başkanlığı’nca Mardin il genelinde görev yapan Yerel ve Ulusal basın mensupları ile İl başkanı Mehmet Ali Dündar’ın katıldığı basın toplantısı düzenlendi. Ak Parti’de devam eden kongreler süreci ile Mardin’de ki yatırım ve çalışmalar ilgili değerlendirmelerde bulunan Dündar, GAP Sulama Kanalları, şehir merkezinde devam eden battı-çıktı projeleri, eğitim ve sağlık yatırımlarıyla ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

AK Parti Mardin il başkan yardımcısı ve Basın Medya tanıtım başkanlığından sorumlu Mehmet Beşir Güneş’in de hazır bulunduğu toplantıda basın mensuplarına Mardin gündemini değerlendiren İl Başkanı Dündar, Mardin’de yaşanan su kesintilerini ortadan kaldırmak için Ilısu Barajı'ndan içme suyu hattı çekerek Mardin'in kangren olan su sorununu tamamen gündemden kaldıracak bir çözüm yolu için arayışı içerisinde olduklarını söyledi.

Güven ve huzur ekonomi ve turizme olumlu yansır”
AK Parti Mardin İl Başkanlığının kentte yükselen bir trendle siyaset yaptığını anlatan Dündar, "Mardin'in bir daha terörle anılmaması için çalışıyoruz. Terörle mücadelede, son bir yıldır yoğun ve farklı bir çalışma sistemi uygulanıyor. Terörün bir daha bu bölgeye hakim olmaması, hem insanlarımızın can ve mal güvenliğini hem de insanlarımızın siyasi iradelerinin ipotek altına alınmaması için Cumhurbaşkanlığımız ve hükümetimiz yoğun bir çalışma sergiliyor. Güven ve huzur bu bölgede ekonomi ve turizme de olumlu anlamda yansır." diye konuştu.

"Oyumuzu %41'e Çıkardık"
AK Parti’de göreve geldiklerinden beri geceli gündüzlü çalışmalarına devam ettiklerini, bu çalışmanın karşılığını da geride kalan referandumda alınan oy oranın yapılan çalışmaların sahadaki karşılığı için önemli bir gösterge olduğunu ifade eden Dündar, göreve geldiklerinde %19 olan Ak Parti oylarının refarandumda %41’e yükselttiklerini, yeni süreçte daha dinamik daha güçlü bir saha çalışmasıyla hedeflenen başarıyı yakalayacaklarını ifade etti. İl genelinde kongreler sürecinin devam ettiğini 8 ilçe kongresinin yoğun bir katılım ile gerçekleştirdiklerini Kızıltepe kongresinin 2 binden fazla katılımcı ile yapıldığı anlatan Dündar, Artuklu ve Derik ilçe başkanlıkları için aday tercihinin gerçekleştirildiğini, yakın zamanda kongre tarihlerinin de belirlenmesiyle birlikte kalan iki ilçenin de kongrelerinin gerçekleştirileceğini söyledi. 

850 Km Asfalt-300 Taziye evi-Köylere alt yapı”
Son 1 yılda Kayyım ile tanıştıklarını belirten ve Teröre yakın hareket etmesi ve Belediye kaynaklarının vatandaşlara hizmet olarak aktarılmaması ve toplum için kutuplaşmaya sebep olunmasından dolayı bir kısım belediyelerin kayyım’a emanet edildiğini ifade eden Dündar, Kayyum belediyelerinin geçen süreç içerisinde yaptıkları başarılı çalışmaların vatandaşın taktirini kazandığını belirterek,” Kayyım atanan belediyelerin Ak Parti belediyeleri olarak tanıtılması yanlış. Kayyumların çalışmalarına karışmıyoruz, çalışmalarının yanındayız ve destekliyoruz ancak bizden talimat almazlar. İçişleri bakanlığına bağlı çalışırlar ve 2019 seçimlerine kadar emanet edilen görevi sürdürecekler. Geçen süre zarfında kayyum belediyelerimizin neredeyse hizmetlerinin uğramadığı bir tek köy bulamazsınız. Biz sahada gitmediğimiz köy, uğramadığımız mahalle yok. Bir araya geldiğimiz vatandaşlarımızın geçen süre zarfında kayyum belediyelerimizin yaptığı hizmetlerin memnuniyetini hemen hemen dokunduğumuz her vatandaşımızdan dinliyoruz, Bu bizleri ziyadesiyle memnun ediyor.

Bu yıl Mardin il genelinde Büyükşehir belediyesi olarak 850 km yol proğrama alındı. Bunun 300 km beton asfalt 550 sati kaplama olacak ve şimdiye kadar 600 km si tamamlandı, yıl sonuna kadar tümü tamamlanacak.” Açıklamalarında bulunan il başkanı Dündar sözlerini şöyle sürdürdü.

“İl genelinde 300 kırsal mahallede (300 köy) taziye evleri yapılacak. Nüfusu 500’u aşkın köylerde altyapı çalışmaları yapılacak ve 2018 yılında tamamlanacak. Büyük yerleşim mahallerinde gençlik merkezleri yapılacak. Ortaköy, Gökçe, Dunaysır mahallerinin kanalizasyon sorunu çözülüyor. Kırsal alandaki köyler şimdiye kadar görülmemiş hizmetler gitti. Sosyal ve Kültürel hizmetleri devam ediyor. Turizmde canlılık yaşanıyor. Bu vesileyle Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini de yürütmekte olan Sayın Valimiz Mustafa Yaman’ın şahsında bütün kayyum başkanlarımıza ve himayelerinde çalışan görevlilere bir kez daha teşekkür ediyoruz.”

Kızıltepe’nin Trafik sorununa neşter vurulacak”
Mardin’in ulaşım sorununu önemli ölçüde çözüme kavuşturacak olan Battı- Çıktı çalışmalarımızda önemli bir aşama geride kaldı, yüklenici firmanın 2018Ocak ayında çalışmanın tamamlanması vaadi var. Ardından üç battı – çıktı çalışmalarımızın yapımına başlanacak.

Kızıltepe’de de biri emniyet kavşağında olmak üzere 2 adet battı-çıktı projemiz var. Nüfusu Suriyeliler ve gündüz köy ve çevreden gelenlerle birlikte 350 bini bulan Kızıltepe de Trafik sorunu önemli bir sorun haline geldi. Belli saatlerde trafik hareket edemiyor duruma geliyor. Çok katlı otoparkın yanı sıra birkaç noktada otopark yapılması var, Bu konuda da teknik ekiplerin üzerinde çalıştıkları projeler söz konusu. Kızıltepe’nin trafik sorununun çözümü elzem bir durumda, 2018 yılında Büyükşehir belediyesi bu konuda çalışması olacak, kesinlikle neşter vurulacak. 

Gap'ta Ödenek Sıkıntısı Yok”
Bir diğer önemli sorunlarımızdan biri GAP Sulama kanalları bu konuda da en önemli aşamalar kat edildi. Derik’te gölet çalışması tamamlanmak üzere. Yılsonuna kadar Kızıltepe ve Derik ovasındaki tarımsal arazilerin bir bölümünün GAP sulama kanallarıyla sulanması hedefleniyor. Suyun Kızıltepe ve Derik'in bazı bölgelerine cazibe ile dağıtımını gerçekleşmesiyle birlikte yine kangrenleşen bir diğer sorunumuz olan elektrik sorunu da yavaş yavaş gündemimizden çıkmış olacak, Hükümetimiz GAP Projesi’ni 2019 yılında tamamlamayı planlıyor, bu konuda herhangi bir ödenek sıkıntısı yok, Göletlerde Terörden kaynaklı 6 aylık bir gecikme yaşandı. Şu anda çalışmalar geceli gündüzlü sürdürülüyor. Bu projenin tamamlanmasıyla Mardin bir çok alanda gerçek anlamda bir cazibe merkezi olmuş olacak. Dedi

Eğitim ve Sağlık Altyapısına Ağırlık Veriliyor
2019’da tam gün eğitime geçireceğini anımsatan ve Mardin’de eğitim konusunda yeni okul ve yeni dersliklerin yapımının hızla sürdüğünü, bu dersliklerin tamamlanmasıyla daha kaliteli bir eğitim altyapısının oluşacağını belirten il başkanı Dündar, 500 yataklı şehir hastanesi yapımının kesinleştiğini ancak henüz yer belirlenmediğini söyledi. İleriki süreçte ihale ve proje çalışmasının başlayacağını, ayrıca Artuklu ilçesindeki eski devlet hastanesinin diş hastanesi olarak hizmet verileceğini söyledi.

Ilısu Barajından Mardin’e İçme Suyu Hattı
Beyaz Su’da sık sık yaşanan arızlar nedeniyle Beyaz Su’dan yararlanan bazı ilçelerde uzun süreli su kesintilerin yaşandığı söyleyen Dündar, ‘’Mardin’in su ihtiyacını karşılamak ve önümüzdeki 50 yılda Mardin’in gündeminden su sorununu kaldırmak için yeni bir içme suyu projesini hayata geçirmek için çalışmalar içinde olduklarını belirterek, “Bu projemizi ilgili bakanlıklarımızla paylaştık. Bu konuda görüşmelerimizi milletvekillerimizin de desteğiyle sürdürüyoruz. Mardin il genelini beslemesi planlanan projemizde Ilısu Barajı'ndan içme suyu hattı çekmeyi planlıyoruz. Bu çalışmamızı gerçekleştirmek çok zor değil, inşallah bu konudaki ısrarlı takibizi sürdürecek ve sonuçta alacağız. Böylelikle de Mardin’in su sorununa yarım asırlık bir çözüm getirmiş olacağız.” diye konuştu.


Etiketler: ali dündar

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.